Óriási csatában dőlt el az elitben maradás – sajnos nem a mieink javára (Fotó: MJSZ)
A magyar jégkorong-válogatott 3–1-re is vezetett, de szétlövésben kikapott Ausztriától a világbajnokság finnországi A-csoportjában, ezzel eldőlt, hogy nem sikerül bennmaradnia az elitben.

AUSZTRIAMAGYARORSZÁG 4–3 (1–2, 2–1, 0–0, 0–0, 1–0) – szétlövéssel
Tampere, 3068
néző. Vezette: Langin (kanadai), Sewell (brit), Briganti (amerikai), Yletyinen (svéd)
AUSZTRIA: Starkbaum – Wolf, Nickl / HEINRICH 1, Zundel / Brunner, Reinbacher (1) / Strong 1, Maier (1) – Wukovits, Haudum 1, M. Huber / Raffl, Nissner, Thaler / Zwerger (1), ROSSI 1, Schneider / Ganahl, Achermann, P. HUBER (1).Szövetségi kapitány: Roger Bader
MAGYARORSZÁG: Bálizs – Stipsicz (1), Fejes / Szabó B., Hadobás / Kiss R., HORVÁTH M. 1 / Garát, Pozsgai – Sebők (1), Hári J., Galló / ERDÉLY Cs. (1), Bartalis I. (1), SOFRON 2 / Nagy G. (1), Papp K. (1), Terbócs / Csányi, Németh K., Vincze P. Szövetségi kapitány: Kevin Constantine
Gólok: Sofron (08:25, Erdély Cs., Bartalis I., 0–1), Rossi (12:45, emberelőny, 1–1), Sofron (19:21, Sebők, Stipsicz – emberelőny, 1–2), Horváth M. (24:11, Papp K., Nagy G., 1–3), Strong (26:43, P. Huber, Maier, 2–3), Haudum (37:09, Zwerger, Reinbacher – emberelőny, 3–3), Heinrich (65:00 – büntetőből, 4–3)
Gól – emberelőnyből: 3/2, ill. 2/1
Kapura lövések: 33, ill. 18
Védések: 15, ill. 30
Kapusteljesítmény: 83.33%, ill. 90.91%

ÖSSZEFOGLALÓ

Sokkal egyszerűbb szöveges feladatot általános iskola alsó tagozatában sem tudnak adni.

Magyarország két, Ausztria egy ponttal vágott bele tamperei elit-vébén utolsó meccsébe. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény az elsődleges rangsoroló szempont.

Egy ragyogó pillanat. Ennyit kért együttesétől a szövetségi kapitány, Kevin Constantine, hiszen a lebonyolítási rendszerben ennyi elegendő a bennmaradáshoz. Pislákolt, fénylett, de sajnos nem ragyogott. Mindenképpen Ausztria mellett szólt, hogy tavaly ugyanebben a cipőben járt, akkor Nagy-Britannia ellen játszott mindent eldöntő összecsapást, és hátrányból felállva nyert 5–3-ra. Kamatoztatta tapasztalatát, és ismét hátrányból felállva, az utolsó utáni pillanatokban, szétlövéssel kivívta a bennmaradást.

Az viszonylag hamar eldőlt, hogy (Németországgal, Lettországgal, Szlovéniával, Norvégiával, Ausztriával, Kazahsztánnal, Dániával és Franciaországgal szemben!) egyik mérkőzésén sem marad gól nélkül a helyzet súlyosságát teljes mértékben megértő és átérző válogatottunk, hiszen az első tíz percben úgy szántotta fel a jeget, ahogyan eddig talán egyszer sem láttuk tőle a világbajnokság alatt.

Már vagy öt perce adogatott az osztrák harmadban, nem veszélytelenül, így óriási megkönnyebbülés, annál kisebb meglepetés volt, amikor Sofron István Erdély Csanád kapu mögül visszatett korongját bevarrta a bal felsőbe.

Sajnos hiába védekezett önfeláldozóan, blokkolt testi épségét sem kímélve mikor Horváth Milán, mikor Hadobás Zétény – de naphosszat sorolhatnánk, ki még –, ha az ellenfélnek van (többek között) egy NHL-es Marco Rossija, aki a 13 másodperccel az első osztrák emberelőny lejárta előtt a saját kapuja mögött simán összeszedte a korongot, végigcikázott a pályán, majd az egyébként remek formában védő Bálizs Bence eszén is túljárt…

A Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) mérkőzés előtti erőviszonyokat taglaló írásában a magyarok 14. helyét a „több nem István nevű gólszerzőre szorul” félmondattal magyarázta, de mit érdekli a mieinket, hogy a második gólunkat is Sofron István szerezte? Ráadásul éppen a „rettegett” emberelőnyünkben, ami eddig nulla százalékos hatékonyságával inkább megakasztotta nemzeti csapatunk játékát, mintsem elősegítette. Az így már négygólos csatár Sebők Balázs passzába piszkált bele az osztrák kapu előtt, s hogy mennyi tudatosság volt a megoldásban, fedje örök homály, a lényegen úgysem változtat. Aztán Horváth Milán eresztette el élete lövését, amivel 3–1-re módosult az állás.

Nem a magyar együttes kényelmesedett el, hanem az osztrák szívta fel magát: előbb egy magyar harmadban bedobott buli után tuszkolt be egy gólt – kiegészítésként: Bálizs hanyatt feküdt az első védése után, a bekk pedig azért nem segíthetett be, mert elakadt a mérkőzésen nem először, nem utoljára pocsékul helyezkedő vonalbíróban –, majd egy újabb emberelőnyös helyzetből talált be. A legfájóbb, ezúttal már csak hét másodpercet kellett volna kibírnia az egyébként kiválóan dolgozó hátrányos egységnek. A két osztrák gól között Sofron a mesterhármasát is megszerezhette volna, de önzetlenül Erdély elé tálalt, aki csak az oldalhálót találta el.

A végjáték tehát egálról indult – a megszédülő Fejes Nándor nélkül –, pattanásig feszültek az idegek, amit látszólag a harmad derekán az osztrákok bírtak jobban, a kapujuk elé szögezték a mieinket, de a félelmetes pillanatokban végül rendre odaért egy blokk, jól odaszúrt bot, vagy Bálizs lepkés kesztyűje. A csapatunk átvészelte a viharos perceket, s újra megtalálta a meccs eleji formáját. Sebők ziccerbe is került, de nem tudta értékesíteni, de a többi helyzet is kimaradt, így a rendes játékidőben sem tudtuk meg, jövőre ki utazhat Csehországba az elit-vébére, és ki az egyelőre helyszín nélküli divízió 1/A-ra.

A hosszabbításnak nevezett három a három elleni „orosz rulett” alatt Sofron és Erdély is eldönthette volna a bennmaradás sorsát, ahogyan Rossi is, de Bálizst éltette a hivatalosan is a vb legjobbjának kikiáltott magyar szurkolótábor, okkal.

Jöhetett a ráadásnál is nagyobb lutri, a szétlövés.

Manuel Ganahl és Dominique Heinrich belőtte a saját rávezetését, a mieink közül mindenki hibázott, így az utolsó pillanatig foggal-körömmel kapaszkodva, becsülettel küzdve, de kiestünk a világelitből.

HOSSZABBÍTÁS

65.00: Nem dőlt el a hosszabbításban sem a találkozó.

64.40: Raffl lőtte fejbe Bálizst.

60.31: Sofron lövése után Starkbaum menti meg ismét Ausztriát!

60.01: Jön a folytatás! Három a három ellen játszik, aki gólt szerez, megnyeri a mérkőzést!

III. HARMAD

60.00: Nem dőlt el a rendes játékidőben a mérkőzés. Rövid szünet és folytatják a csapatok.

Még egy perc…

58.59: Rossi próbálkozott egy veszélyes lövéssel, nem sokkal ment mellé.

55.47: Megint közel voltunk a gólhoz, Starkbaum védett hatalmasat.

Öt perccel a vége előtt némi osztrák mezőnyfölény, ám nem játszik veszélytelenül a magyar csapat sem…

45.00: Közel jártunk a vezetéshez, Starkbaum tisztázott.

40.45: Raffl is kap két percet, akasztásért.

40.01: Ismét útjára indult a korong.

Fotó: MJSZ
Fotó: MJSZ

II. HARMAD

40.00: Véget ért a második játékrész!

37.09: Egyenlít Ausztria, Haudum talált be emberelőnyből!

35.16: Sebők áll ki két percre, akasztásért.

33:00 Veszélyes kontrát vezettek végig a mieink, Erdély azonban mellé lőtt.

26.43: Szépítenek az osztrákok! Meier került a kapunk közelébe, majd továbbított Strongnak, aki nagy tumultusból bevette a magyar kaput.

04.11: Tovább nőtt a magyar előny, Horváth Milán talált be távolról!

20.01: Kezdődik a második játékrész!

Fotó: MJSZ
Fotó: MJSZ

I. HARMAD

20.00: Vége az első harmadnak!

19.21: Újra vezetünk! Sofron ismét! Ahogy az első találatánál, úgy most is csak bele kellett tartania ütőjét a hozzá passzolt korongba.

18.06: Raffl kap kétperces kiállítást, palánkra lökésért.

15.00: Majdnem ott volt a fordítás is! Wukowits tálalt a kapu előtt Wolfnak, aki a magyar védelem szorításában nem tudott betalálni.

12.45: EGYENLÍT AUSZTRIA, Marco Rossi áttáncolt a magyar védelmen, majd a végén higgadtan a kapunkba talált.

10.58: Sebők gáncsolt, kiáll két percre.

08.25: GÓÓÓL! Vezet a magyar válogatott! Lazán hagyták a mieinket az osztrákok a saját harmadukban, a középen érkező Sofron pedig szabadon lőtte be az előnyünket jelentő találatot!

04.00: Schneider eresztett meg egy lövést, Bálizs vállal hárított.

02.26: Pozsgai áll ki két percre, botjával ütött.

00.01: Elkezdődött a mérkőzés.

(Fotó: MJSZ)