A Tibeti-fennsíkról származó mérges vipera fajokat fedeztek fel múzeumban

Nujiang gödör vipera
A Nujiang gödör vipera (Gloydius lipipengi) egy új faj.
Vágólapra másolva!
Ha mérges kígyók által látogatott élőhelyekre gondolunk, perzselő sivatag vagy esős őserdőt idézünk fel. De bizonyos mérges kígyók fagyos, hegyes régiókban is virágzanak ami a legtöbb hüllő számára barátságtalan – és két új a Tibeti-fennsíkon élő mérges kígyó fajt épp most írtak le.
Vágólapra másolva!

A két új faj az ázsiai gödör viperák (Gloydius), egy a csörgőkígyókkal és lándzsakígyókkal rokonságban álló mérges kígyó csoport. A körülbelül két tucat fajból álló csoport főleg Kínában és Oroszországban található, kivételesen alkalmazkodók, hideg erdőkben, magas hegységekben és sivatagokban élnek. A Gloydius kígyók a legészakabban élő gödör viperák, mondja Anita Malhotta az Egyesült Királyságban lévő Bangor Egyetem zoológusa. „De ennek a csoportnak a taxonómiája rég óta meglehetősen zavart, néhány ember van, akik egyetértenek abban, hogy melyik faj érvényes." – mondja Malhotta.

Malhotta és a munkatársak Kínában, Nepálban és Indiában analizálták 46 múzeumi faj DNS-ét, melyek kiterjednek a 20 ismert ázsiai gödör vipera fajra.

A csapat összehasonlította a géneket és a fizikai jellemzőket, hogy meghatározza a viperák evolúciós rokonságait. Az analízis azt sugallta, hogy a 20 faj valójában 22.


Néhány kígyó szürkésbarna volt sötét gyűrűkkel a hátukon és genetikailag eléggé különböznek, hogy indokolt őket egy új fajba helyezni, amit a csapat Gloydius lipipenginak, Nujiang gödör viperának nevezett. Más kígyók kékes árnyalattal és cikcakkokkal a hátukon gentikailag elég különbözőek, hogy egy második új fajba legyenek helyezve, amit a csapat Gloydius swild, gleccser gödör viperának nevezett el. Mindkét faj az eredetileg a Tibeti-fennsik keleti kiterjedésében talált múzeumi fajokból lett azonosítva.

A Nujiang gödör vipera (Gloydius lipipengi) egy új faj. Forrás: https://www.newscientist.com/article/2293904-venomous-viper-species-from-the-tibetan-plateau-discovered-in-museum/

Ezeknek a rejtett Gloydius fajoknak a felfedezése mutatja, hogy a Himalááját jobban meg kell vizsgálni, ahol a biodiverzitást illető sok meglepetés vár még. – mondja Eric Smith az Arlingtonban lévő Texas Egyetem biológus professzora hozzátéve, hogy a nagymagasságú régió a viperák egy diverzifikációs központja lehet. A G. swild fajokat egy gleccser lejtőjén találták, és lehetséges, hogy a zord, jég súrolta táj ösztönözhette a fizikai izolációt, ami sarkallni képes az új fajok evolúcióját.

„A hegyvidéki régiók barriereket hoznak létre a szétszóródáshoz, így nagyon valószínű, hogy a fajok száma ebben a régióban részben ennek a következménye." – mondja Malhorta.

Jelenleg olyan kevés a viperákról való ismeret, hogy a tudásbéli hézagok kitöltése nagyon fontos az újonnan felismert fajok védelméhez a kihívást jelentő környezetben.

„ Az új fajok elnevezése csak a kezdet. Csak kevés ismert faj van ezekből a távoli és nehezen elérhető régiókból. Jobban meg kell értenünk az eloszlásukat, valamint az ökológiájukat, mielőtt elkezdhetjük a problémák megcélzását, mint a természetvédelmi fenyegetések." – mondja Malhorta.

(Forrás: New Scientist)