Kihajtják a felesleges vizet a szervezetből, csökkentik a duzzanatot: 5 természetes és egészséges vízhajtó ödéma ellen

A kellemetlen vizesedés ellen gyógynövényeket, teákat és egészséges táplálékokat is kipróbálhatsz.

hibiszkusz
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyári melegben sokan szenvednek a lábak vizesedésétől, duzzadásától, ami nemcsak azt eredményezi, hogy nehezebb belebújni a papucsba, szandálba, hanem feszülést, kellemetlen érzést, sőt akár járásproblémákat is okozhat.

A panasz enyhítésében, a duzzadás mérséklésében otthoni praktikák és néhány egészséges táplálék fogyasztása is segíthet, nyáron érdemes lehet kipróbálni őket, hogy könnyebb legyen átvészelni a hőséggel terhelt mindennapokat.

Természetes vízhajtók ödéma ellen

A vizesedés, a fokozott vízvisszatartás hátterében számos, adott esetben komoly egészségügyi probléma meghúzódhat. A vénák károsodása és a jelentős fehérjehiány mellett a szív, a tüdő, a vese, a máj, de még a pajzsmirigy betegségei is okozhatják az ödémát. Nagyon fontos tehát, hogy mielőtt valaki otthoni gyógymódokkal próbálkozna, keresse fel a kezelőorvosát, hogy kiderüljön, mi okozza a panaszt. Lehet, hogy gyógyszeres kezelést, terápiát igényel az állapot. Amennyiben az ödéma légzési nehézséggel, légszomjjal társul, minél előbb egészségügyi segítséget kell kérni!

Előfordul viszont, hogy a várandósság során vagy a menstruációs ciklus alatti hormonális változások hatására jelentkezik a tünet, gyakran kíséri a policisztás ovárium szindrómát, és az is lehet, hogy az életmódban keresendő az ok. A túlzottan sós étkezés, a hosszas ülés, illetve állás, kiváltképp a nyári melegben, felesleges folyadék felgyülemléséhez vezethet a lábfejek, a bokák és a lábszárak területén. Az elhízás miatti súlytöbblet is nyomást gyakorolhat a vénákra, és így megnövelheti a perifériás vizesedés valószínűségét. A legcélszerűbb, a konkrét betegségeknél pedig a legfontosabb a kiváltó okok kezelése, azonban enyhe esetben a szükséges életmódbeli változtatásokon túl a természetes gyógymódok, ételek és italok is segíthetnek valamelyest. A következőket lehet érdemes kipróbálni.

Hibiszkusz: a hibiszkusz szép virágjából teát készítenek, ami melegen és hidegen is finom, áfonyára emlékeztető ízű innivaló. Vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása miatt fogyasztják elsősorban. 

Petrezselyem: bizony, az egyik legáltalánosabban használt fűszernövény híres a pozitív egészségügyi hatásairól. Tele van antioxidáns hatású növényi vegyületekkel, és gazdag a többek között a csontok egészségéhez, a májműködéshez és a véralvadáshoz elengedhetetlen K-vitaminban. A népi gyógyászatban teaként fogyasztották, mivel azt figyelték meg, hogy vízhajtó hatású. Ezt egyelőre leginkább állatkísérletek támasztják alá.

Mezei zsurló: a mezei zsurlót már régóta használják vízhajtóként is, kapszula, illetve tea formájában. Ennek ellenére viszonylag kevés tanulmány vizsgálta a hatásfokát, egy 2014-es, 36 egészséges férfi részvételével zajló kutatás hatékonynak találta. A szakemberek csak rövid távú használatra ajánlják, vese- és cukorbetegeknek nem javasolt.

Koffeintartalmú italok: a zöld és a fekete tea, valamint a kávé nagy mennyiségben szintén vizelethajtó hatású lehet, a megfigyelések szerint viszont főleg azoknál, akik nem fogyasztják ezeket az italokat nap mint nap.

A cikk az ajánló után folytatódik

Zöldségek, gyümölcsök: a zöldségek és gyümölcsök is segíthetnek a folyadékháztartás szabályozásában. A dinnye, a szőlő, a bogyós gyümölcsök, az uborka, a zeller és a paprika is hasznos lehet ehhez, de a cél egyébként is az, hogy minél több zöldség és gyümölcs kerüljön a tányérra, ez a súlykontroll szempontjából sem elhanyagolható tényező.

Mi segíthet még?

A fentiek kipróbálása mellett a sófogyasztás visszafogása, valamint a rendszeres fizikai aktivitás is enyhítheti az ödémás panaszokat. A mozgás erősíti az érrendszert, fokozza a vérkeringést, és még meg is izzaszt. Ha sokat állsz vagy ülsz, időnként érdemes testhelyzetet váltanod, sétálnod egy kicsit. A lábak megemelése, ha légszomj nem jelentkezik, szintén segíthet. Amennyiben az orvos szükségesnek tartja, elrendelheti a kompressziós harisnya viselését, valamint vízhajtó orvosságok szedését is. A kismamáknak a gyógynövények kiválasztását is meg kell beszélniük az orvosukkal a lehetséges mellékhatások miatt!

Trombózis megelőzésében segítő ételek

A trombózis komoly, potenciálisan életveszélyes probléma, szerencsére megfelelő életmódot, étrendet követve megelőzhető, legalábbis jelentősen csökkenthető kialakulásának esélye.

Gátolják a vérrögképződést, stabilizálják a koleszterinszintet: 9 étel, ami segít megelőzni a trombózist

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük